Choroby włosów – łysienie

W leczeniu łysienia najważniejsze jest określenie jego przyczyny. Powstrzymanie skutków na niewiele się zda, jeśli nie uda się zdiagnozować powodów wypadania włosów. Lek. med. Monika Konczalska z Clinica Dermatologica w Gdańsku ma duże doświadczenie w leczeniu łysienia.

Dodatkowym atutem jest też możliwość postawienia pogłębionej diagnozy dzięki konsultacjom interdyscyplinarnym z lekarzami specjalistami z renomowanego Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku. Dzięki temu można przy pomocy najwyższej klasy specjalistów przeprowadzić nawet najbardziej skomplikowane badania, które pozwolą na postawienie właściwej diagnozy.

Diagnostyka chorób włosów to bowiem nie tylko klasyczny test pociągania, ale również bardziej wyszukane metody i urządzenia: trichogram, trichoskopia, mikroskopia świetlna, mikroskopia w świetle spolaryzowanym oraz badania histopatologiczne i immunopatologiczne.

Przyczyną łysienia mogą być między innymi choroby zapalne skóry. Należą do nich m.in. liszaj płaski, toczeń rumieniowaty czy łojotokowe zapalenie skóry. W terapii wypadania włosów należy więc przede wszystkim postawić na leczenie tych chorób. Jeśli zostaną one zatrzymane, zakończy się również wypadanie włosów. Wzmożone wypadanie włosów obserwuje się często  u kobiet po ciąży, gdy ich organizm narażony jest na znaczne wahania hormonalne. Właściwie dobrana terapia może w znaczący sposób ograniczyć te objawy.

Łysienie jest dolegliwością, z którą zmagają się zarówno  mężczyźni, jak również kobiety. Lek med. Monika Konczalska z Clinica Dermatologica w Gdańsku zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem każdego rodzaju łysienia, do których należą:

  • łysienie anagenowe,
  • łysienie androgenowe,
  • łysienie telogenowe,
  • łysienie plackowate,
  • łysienie bliznowaciejące.