Znamiona barwnikowe

Zdecydowana większość osób ma jedno lub więcej znamion barwnikowych, popularnie nazywanych pieprzykami. Ale tylko kilka procent z nich może być groźna dla zdrowia. Jest to jednak zagrożenie ogromne, bo ze znamion barwnikowych rozwija się czerniak, czyli jeden z najtrudniej wyleczalnych nowotworów. Warto wiedzieć jak do tego nie dopuścić.

Cechy charakterystyczne zmian barwnikowych

Znamiona w ogromnej większości są wrodzone. Mają różnorodną strukturę, z reguły są wypukłe, koloru brązowego lub ciemnobrązowego, a niekiedy czarnego. Mogą je porastać włosy, ale nie ma to żadnego wpływu na pojawienie się (lub nie) czerniaka.

Zmiany skórne dzielą się na trzy grupy. Różnią się od siebie wielkością – najczęściej są kilkumilimetrowe, ale w niektórych przypadkach osiągają nawet kilkanaście centymetrów. Mogą być gładkie lub brodawkowe, a także przybierać różne barwy. Zazwyczaj jest to brązowa lub czarna, ale zdarzają się też niebieskie lub białe. Najczęściej pojawiają się w miejscach intensywnie opalanych.

Co robić gdy pojawią się zmiany barwnikowe

Przede wszystkim nie ma się czym martwić, ale warto poddawać je kontroli dermatologicznej raz na rok, a najlepiej co pół roku. Specjalista dermatolog obejrzy je za pomocą dermatoskopu i dzięki 15-krotnemu powiększeniu na pewno szybko określi czy nie ma niepokojących zmian. Niepokój pacjenta powinny wzbudzić: zmiana w wielkości, kształcie lub kolorze pieprzyka.

Najczęściej nie trzeba znamion  usuwać, ale warto pamiętać o profilaktyce. Nie powinno się wystawiać ich  na działanie promieni słonecznych, a także opalać w solarium. Warto za to smarować je kremami z filtrem UVA oraz UVB. Pieprzyki nie powinny być również drapane.

Kiedy wybrać się do dermatologa?

Warto zrobić to jeśli tylko mamy jakiekolwiek podejrzenia co do charakteru zmian.

Nie można zwlekać, bo w przypadku zmian nowotworowych, a zwłaszcza bardzo złośliwego czerniaka, czas ma kluczowe dla terapii znaczenie. Im szybciej zaczniemy leczenie, tym większe szanse pacjenta na dojście do zdrowia. Każdy niepokojący sygnał powinien być konsultowany z dermatologiem bezzwłocznie – podkreśla dr n. med. Igor Michajłowski z Clinica Dermatologica w Gdańsku.

Alarmująca powinna być zmiana wielkości, koloru lub struktury pieprzyka, a także ból, swędzenie lub pieczenie w jego bezpośredniej okolicy. Lekarza należy odwiedzić także wtedy, gdy wydobywa się z niego krew lub inna wydzielina.